عوامل اصلی روشن و خاموش شدن چراغ چک

تفاوت چراغ چک و چراغstop
خودروسازان توصیه می‌کنند به محض روشن شدن این چراغ در سریع‌ترین زمان ممکن به نمایندگی مجاز مراجعه کرده و در این مدت از فشار آوردن به موتور خودرو اجتناب کنید در حالی که در مورد چراغ STOP راننده باید بلافاصله بعد از روشن شدن چراغ خودرو را متوقف کند.

چراغ چک|بیمارستان خودرو09120727242

این چراغ مستقیماً به واحد کنترل الکترونیکی خودرو متصل است که از تمامی پارامترها آگاه بوده و وجود هر نوع عیبی را تشخیص می‌دهد. پس ECU با روشن کردن این چراغ شما را از وجود عیب در سیستم مطلع می‌سازد.

برای اطلاع از وضعیت موتور خودرو و دلیل روشن شدن چراغ چک باید ECU خودرو را به دستگاه دیاگ متصل کنید تا خطای داده شده دیده شود. خطا‌ها به دو صورت. موقت یا ماندگار هستند. خطاهای ماندگار حاکی از خرابی قطعه بوده که با پاک کردن آنها از حافظه ECU باز هم این خطا با کار کردن موتور ظاهر شده و چراغ چک شما دوباره روشن می‌شود. اما تعداد زیادی از خطاها موقت بوده که با پاک کردن از حافظه ECU در صورت نبود مشکل در سیستم پاک شده و دوباره دیده نمی‌شوند. این‌گونه خطاها گاهی این قدر زیاد می‌شوند که در روند کاری ECU مشکل ایجاد کرده و سبب روشن شدن چراغ چک می‌شوند. اما خطاهای ماندگاری که دلیل روشن شدن چراغ چک هستند دلایل زیادی داشته که به چند نمونه از آنها می‌پردازیم

مهمترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو
بسته نبودن درب باک خودرو

با توجه به فناوری خودرو شما نبودن درب باک و یا بسته نشدن درب ان سبب روشن شدن چراغ چک خواهد شد که البته باید درب باک تعویش شود که البته دارای فراوانی بالایی نیز نیست.

معیوب بودن سنسور اکسیژن خودرو

کارکرد این سنسور اندازه گیری میزان اکسیژن سوخته نشده در اگزوز خودرو است که اطلاعات را به رایانه خودرو میفرستد تا تناسب سوخت و هوا وارد سیلندر شود که البته میتواند یک سنسور معیوب باعث خراب شدن کاتالیست و شمع ها شود هر چند این قطعه نیز عمری دارد و و باید در زمان خود تعویض شود.

خراب شدن مبدل کاتالیست

این مبدل وظیفه دارد که کربن مونواکسید تولید شده در موتور را به کربن دی اکسید تبدیل کند. البته این قطعه پیچیدگی خاصی ندارد و در اگزوز قرار دارد و  همچنین می‌توان به راحتی از خراب شدن سریع آن پیشگیری کرد.

تعویض به موقع روغن موتور بهترین عامل جهت جلوگیری از خراب‌شدن مبدل کاتالیستی است و البته نباید مبدل کاتالیستی مسدود شود و هر صدای مشکوکی که از اگزوز به گوش میرسد حساس بوده و به دود غیر عادی نیز مشکوک شوید.

کاتالیزور|تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک09120727242

معیوب بودن وایر شمع

با خرابی وایر شمع دیگر فرایند جرقه زنی در موتور روی نخواهد داد و بدین ترتیب باعث روشن شدن چراغ چک خودرو خواهد شد که البته از نشانه های اولیه آن میتوان به لرزش خودرو در هنگام درجا کارکردن و اقت قابل توجه قدرت موتور اشاره کرد.

شمع موتور|carhospital.co

خرابی کوئل و یا شمع‌ها

وظیفه کوئل این است که الکتریسیته با ولتاژ بالای موردنیاز برای فرآیند جرقه‌زنی در شمع‌ها را تامین کند.که در خودروهای قدیمی یک کوئل برای تمام سیلندرها درنظر گرفته شده است ولی در خودروهای جدید به ازای هر سیلندر یک کوئل تعبیه شده استکه به عنوان مثال بوگاتی شیرون ۱۶ کوئل دارد. که البته مهم نیست که خودرو شما چند کوئیل دارد زیرا اگر یکی از کوئل‌ها به درستی کارنکند  منجر به روشن شدن چراغ چک ماشین نازنینتان خواهد شد.

خرابی سیستم دزدگیر

عدم نصب درست سیستم دزدگیر سبب خالی شدن باتری، روشن شدن چراغ چک و حتی جلوگیری از روشن شدن خودرو خواهد شد که اگر چنین احساسی به شما دست دارد بهتر است به یک تعمیرکار خبره مراجعه کنید تا حتی کل سیستم دزدگیرتان را تعویض کند که البته علی رغم هزینه دار بودن دیگر اسیر روشن شدن سیستم دزدگیر در نیمه شب به صورت اتفاقی نخواهید شد.

خرابی یا پارگی شلنگ های وکیوم (خلا)دریچه گاز

به صورت کلی هر خودرویی چند سیستم مختلف خلا دارد که کارهای مختلفی را انجام میدهد به عنوان مثال در بوستر ترمز این سیستم اهمیت فراوانی دارد و اگر این سیستم معیوب باشد در هنگام کارکردن خودرو سبب درجا زدن ان شده و دور موتور بالا باقی میماند و البته اگر شلنگ خلا نیز خشک و شکننده باشد ترک های ریزی در آن به وجود میاید که ممکن است باعث نشتی شود و البته چک کردن محل اتصالات نیز نباید فراموش شود.

((دلایل خرابی سنسور اکسیژن))

خرابی باتری خودرو

همانطور که به خوبی میدانیم باتری خودرو همانطور که ساده به نظر میرسد عضوی حیاتی در خودرو نیز هست و  بدون این عضو  ماشین استارت نمی‌خورد و درواقع هیچ عملکردی نخواهد داشت و  در یمحصولات جدید خودرویی چراغ چک برای خراب شدن باتری نیز علاوه بر چراغ وضعیت دینام وجود دارد و چراغ چک خودرو روشن میشود.

خرابی سنسور هوای ورودی خودرو

سنسور هوای ورودی این وظیفه را دارد که میزان هوایی وارد شده به موتور را بررسی کرده  و اطلاعات لازم را برای رایانه خودرو ارسال کند و مشکلاتی از قبیل لرزش درجا، مشکل در استارت زدن و تغییر ناگهانی در موقعیت پدال گاز می‌توانند نشان‌دهنده خراب شدن این سنسور باشد و البته اگر موتور خفه می‌کند یا مصرف سوخت بالاتر باشد میتواند مشکل از سنسور هوای ورودی باشد.

سیستم EGR

این سیستم که وظیفه چرخش گاز اگزوز را برعهده دارد و با کاهش دما میزان گاز نیتروژن مونو اکسید خروجی را از اگزوز کاهش می‌دهد و  موجب بازدهی موتور میشود که البته در صورت معیوب بودن شیر این سیستم گرفته میشود و یا به صورت کلی از کار میافتد در این صورت باید این شیر را بازکرده تا دیگر شاهد این مشکل نباشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اتوماتیک کار مرکز تخصصی تعمیرات گیربکس اتوماتیک در تهران
سبد خرید